قهوه ، نوشیدنی افسانه‌ای

قهوه یک دانه بسیار دوست داشتنی است که درخت آن در نواحی گرمسیری رشد میکنند . ارتفاع درخت آن بین ۳ تا ۱۰ متر متغیر است و معمولا ۳ تا ۵ سال پس از کاشت ، محصول میدهد .

قهوه آمار و ارقام جالبی جالبی از خود به جا گذاشته است . دانه قهوه بعد از نفت ، دومین ماده تجاری و نوشیدنی آن پس از آب ، پرمصرف ترین نوشیدنی در جهان است .

از هر چهار نفر در جهان ، یک نفر با قهوه به طور مستقیم یا غیر مستقیم سر و کار دارد و باید دانست که ۴۰ درصد قهوه دنیا در برزیل کشت میشود به طوری که در دنیا ، کشور برزیل را بعد از ورزش فوتبال ، به کشور قهوه میشناسند .

 

نوشیدنی قهوه ، نوعی نوشیدنی رایج است که از دانه های بوداده و آسیاب شده درخت قهوه به دست می آید . درخت قهوه ، بومی مناطق نیمه‌ گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا است .

این گیاه ، ابتدا در آفریقا یافت میشد ، تا اینکه به مرور زمان در نقاط مختلف جهان پراکنده شد ؛ به طوریکه هم اکنون ، بیش از ۷۰ کشور در دنیا آن را کشت میکنند که  مناطق استوایی قاره آمریکا ، جنوب شرقی آسیا ، هند و آفریقا ، در پرورش آن پیشتاز میباشند . هنگام رسیدن گیاه قهوه ، دانه های آن‌را برداشت و فراوری میکنند .

 

بعضی از خواص قهوه

 

سلامت قلب : تحقیقات نشان میدهند مصرف قهوه بدون شکر ، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را پایین آورده و احتمال دچار شدن به سکته مغزی را ۲۰‌ درصد کاهش میدهد .

کاهش وزن : محققان ثابت کرده اند که مصرف قهوه ، به فرایند سوزاندن چربی کمک میکند و همچنین ، بعضا سرعت سوزاندن چربی را ، به خصوص در افراد چاق ، ۱۰ تا ۲۹ درصد ، افزایش میدهد .

تقویت حافظه : قهوه تلخ ، بر فعالیت‌های مغزی شما اثر می‌گذارد و حافظه فعالتان را تقویت می‌کند . به گفته محققان ، این نوشیدنی ، احتمال ابتلا به آلزایمر را تا ۶۵ درصد کمتر می‌کند .

پیشگیری از دیابت : تنها اضافه نشدن شکر به این نوشیدنی نیست که احتمال دیابتی شدن مصرف‌کنندگانش را کاهش می‌دهد ؛ بلکه محققان می‌گویند مصرف دانه قهوه ، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را ، ۲۳ تا ۵۰ درصد کمتر می‌کند .

جلوگیری از ابتلا به پارکینسون : قهوه بر سلول‌های عصبی مغز تاثیر دارد و با اثری که بر انتقال‌دهنده‌ های عصبی مغز می‌گذارد ، احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل پارکینسون را نیز از ۲۳ تا ۶۰ درصد کمتر می‌کند .

پیشگیری از افسردگی : مصرف کافئین ، بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد و سطوح دوپامین را بالا می‌برد . البته اگر فرد مضطربی هستید ، بهتر است زیاد سراغ این نوشیدنی نروید ؛ چرا که این نوشیدنی می‌تواند تپش قلبتان را بیشتر کند . با این وجود ، برخی از بررسی‌ها ، بهبود خلق و خو را هم به عنوان یکی از خواص قهوه تلخ ، معرفی کرده‌اند .

پاکسازی کبد : یکی از خواص قهوه تلخ ، پاک کردن کبد از سموم است . به همین دلیل است که مصرف این ماده ، احتمال ابتلا به سیروز کبد را کمتر می‌کند .

کاهش احتمال ابتلا به سرطان :  با توجه به آنتی‌‌ اکسیدان‌ های فراوانی که در دانه قهوه وجود دارد ، با مصرف آن می‌توان خطر رادیکال‌ های آزاد بر سلول‌های بدن را کمتر کرد . به گفته محققان ، کسانی که هر روز ۴ تا ۵ فنجان قهوه می‌خورند ، ۱۵ درصد کمتر دچار سرطان روده بزرگ می‌شوند ، ۴۰ درصد کمتر از دیگران در خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند و سرطان پوست هم کمتر سراغ آنها می‌رود .

کاهش احتمال ابتلا به نقرس : محققان می‌گویند مصرف سه فنجان قهوه در روز ، خطر ابتلا به نقرس را ۸ درصد کمتر می‌کند و اگر هر روز ۴-۵ فنجان قهوه بخوریدر، این خطر ۴۰ درصد کمتر می‌شود .

تقویت دندان‌ها : یکی از خواص قهوه تلخ ، از بین بردن باکتری‌های دندان است . قهوه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و احتمال بروز بیماری‌ های دهان و دندان را کمتر می‌کند .

افزایش قدرت بینایی : مصرف قهوه بر سلامت چشم‌ها اثر می‌گذارد . محققان می‌گویند پیشگیری از آسیب دیدگی شبکیه ، یکی از خواص قهوه تلخ است و دلیل این اتفاق هم ، وجود آنتی‌اکسیدان‌ های قوی در دانه قهوه میباشد .

 

بهترین زمان نوشیدن قهوه

 

با اینکه مصرف ۴ تا ۶ فنجان قهوه در روز ، احتمال ابتلا به برخی از بیماری‌ها را کمتر می‌کند ، اما پزشکان هیچ شکی ندارند که مصرف این میزان قهوه ، تهدیدهایی را هم برای سلامت انسان ایجاد می‌کند . به گفته متخصصان ، برای حفظ سلامتتان ، بهتر است که یک فنجان قهوه را در حوالی ساعت ۱۰ صبح میل کنید و یک فنجان دیگر را هم ، در فاصله ۲ تا ۵ بعد از ظهر بنوشید .

بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه